Cinque Terre – wybrzeże riwiery liguryjskiej

02/10/2015 admin Ciekawe Miejsca

Ten nadmorski włoski region położony jest wśród zielonych wzgórz, turkusowej wody i kolorowych pięknych domów.

Cinque Terre

Kiedyś najłatwiej był się tu dostać łodzią, dzisiaj najlepszym i najwygodniejszym środkiem transportu jest pociąg. Od Cinque Terre, Polskę dzieli dwugodzinny lot samolotem do Pizy (np. tanimi liniami lotniczymi) oraz 60 minutowa podróż pociągiem (niestety większość trasy prowadzi przez tunele).

Największym i najbardziej na zachód położonym miastem tego regionu jest Monterosso al Mare. Tutaj znajduje się najwięcej hoteli oraz schodów, do których podczas pobytu tutaj musimy się po prostu przyzwyczaić. Otoczone górami Monterosso al Mare leży w kotlinie. Jest rozdzielona na dwie części przez schodzący do samego morza grzbiet górski. Obie części spina ulica w wydrążonym w skale tunelu. Pełni ona też rolę promenady nadmorskiej łączącej zatoczki z portem i żwirowymi plażami. Stara część miasteczka, z mniejszą plażą, leży po wschodniej stronie wzgórza. Nowsza, nazywana Fegina, to prawdziwy kurort z szeroką żwirową plażę. Na skałach widać olbrzymią postać, zamykającą plażę i zatokę Feginy skałę. Kiedy podejdzie się bliżej widać 14 metrowego Giganta podtrzymującego taras widokowy na skale. To jeden z symboli miejscowości.

Charakterystyczną budowlą jest także klasztor kapucynów z XVII wieku oraz wieża obronna Torre Aurora, pozostałość zamku wybudowanego przez genueńczyków. Miastu dodają uroku winnice, gaje oliwne porastające otaczające wzgórza, a także piniowe lasy pod szczytami. Z miasta prowadzi także szlak do położonego na wysokości 464 m n.p.m. klasztoru i sanktuarium Nostra Signora di Soviore. Strome podejście trwa około godziny.

Innym miasteczkiem regionu jest Vernazza, przypominająca krainę z baśni. Podziwiać tutaj można majestatycznie wyglądające ruiny warowni Castello Doria na ostrodze wchodzącej w morze.

Wszystkie pięć miejscowości Cinque Terre (Riomaggiore, Manarola, Corniglla, Vernazza i Monterosso al Mare) łączy 11 kilometrowy szlak Sentiero Azzuro, prowadzący wzdłuż wybrzeża. W pięknej Manarola pastelowe domy wyglądają jakby były przyklejone do skały. W tym niezwykłym miejscu zachwyca widok łodzi rybackich „zaparkowanych” pod domami pośród skuterów. Manarola położona na skalistym wzgórzu, z domami zawieszonymi kilkadziesiąt metrów nad morzem jest miniaturką wszystkich miasteczek tego regionu.

W ofercie polskich lotnisk znajduje się kilka atrakcyjnych połączeń do Pizy, szczególnie na pokładzie samolotów tanich linii lotniczych. Dobrym sposobem na znalezienie taniego biletu lotniczego jest skorzystanie z internetowych wyszukiwarek. Z lotniska w cenie 9 euro dojedziemy pociągiem do Monterosso. Na miejscu dostępne są hotele oraz pensjonaty, 6 dniowy pobyt w dwuosobowym pokoju kosztuje 450 euro.

cinque terre, lot samolotem do pizy, pizy,


Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Spam protection by WP Captcha-Free

Powered by WordPress. Designed by elogi.
X