LOT wciąż w chmurach

10/09/2015 admin Linie Lotnicze

Oczy finansistów, polityków, ale i zwykłych ludzi w ubiegłym roku były skierowane w kierunku złej sytuacji finansowej Linii Lotniczych LOT. Często zadawano pytanie: jakie skutki pociągnąłby za sobą upadek spółki. Droższe bilety, dla setek ludzi bezrobocie, kłopoty spółek, które są związane z działalnością LOT, a także niestety zmniejszyłaby się kwota przychodów lotnisk. Podniebny biznes ma 85 lat, niestety od 20 odnotowuje problemy z uzyskaniem rentowności. Kolejni prezesi powołują plany ratowania, które nie przynoszą większych korzyści.

lot

Jeden z byłych prezesów jakiś czas temu powiedział, że już od lat 90. linie lotnicze nie zarabiają na sprzedaży biletów, czyli na lataniu. Jest to ich podstawowa działalność, natomiast ciągle trzeba do niej dokładać. Pod koniec 2012 roku linie otrzymały od Państwa porządny zastrzyk gotówki, na kwotę 400 mln złotych. Pozwoliło im to przetrwać i stworzyć nowy program restrukturyzacji, mający na celu uzyskanie rentowności. Linie Lotnicze LOT albo się podniosą albo niestety grozi im upadłość. Ubiegły rok, co wynika z wypowiedzi prezesa, skończył się lepiej niż się tego spodziewano. Ambitnym planem jest uzyskanie rentowności już na początku 2015 roku. Wydaje się, iż to trudne zadanie. Jednak linie nie próżnują i wprowadzają program restrukturyzacji w życie. Jest to konieczne nie tylko ze względu na rentowność, ale przede wszystkim by Komisja Europejska nie zażądała zwrotu pieniędzy.

Czego możemy się spodziewać po przyjętym planie? To przede wszystkim zmniejszenie liczby lotów, w szczególności z portów regionalnych. Ograniczona została liczba lotów z Warszawy do Aten, Genewy czy Barcelony. Można liczyć na promocję w zakresie cen biletów. Linie Lotnicze LOT dziś muszą znacznie bardziej starać się o przyciągnięcie nowych pasażerów. Wprowadzono szereg mniejszych zmian, które pośrednio przyczyniły się do osiągniętego pod koniec 2013 roku stanu. Przede wszystkim wycofano dodatkowe posiłki. Do tego wprowadzono możliwość skorzystania z przewozu limuzyną bądź opieki nad pasażerem na lotnisku. Każda zmiana, która pozwala na oszczędność bądź też stanowi o zwiększeniu przychodu, daje szansę na przetrwanie kryzysu. W sytuacji, gdy plan restrukturyzacji nie zostałby zaakceptowany, liniom grozi upadłość. A komisja Europejska wciąż zadaje nowe pytania, dotyczące sposobów uzyskania trwałej rentowności i okresu, kiedy to nastąpi.

Dokładnie nie wiadomo, w którym kierunku w przyszłości pójdą Linie Lotnicze LOT. W chwili obecnej, wszystkie działania ukierunkowane są na prawidłowe wykonywanie przedstawionego Komisji Europejskiej planu. Koniec procesu planuje się na październik 2015 roku, jednak data ta nie została jeszcze zaakceptowana przez Komisję Europejską. W chwili zależności od decyzji Brukseli, trudno jest mówić o jednoznacznych planach rozwojowych. Dopiero, gdy decyzja będzie pozytywna, LOT będzie mógł przyjąć konkretną strategię rozwoju.

lot

komisja europejska, lot, nowy program restrukturyzacji, portów regionalnych,


Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Spam protection by WP Captcha-Free

Powered by WordPress. Designed by elogi.
X